Все буде Україна!!! №98
Черкаська селищна рада, опубліковано 13 жовтня 2023 року о 14:19

Шановні мешканці громади!

Надаємо Вам інформацію про новини у законодавстві, зокрема, правотворчу діяльність, професійне навчання державних службовців та посадових осіб ОМС та дошкільну освіту.

Також, приділимо увагу правовій практиці Великої Палати Верховного Суду, здійснення публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, проєктування укриттів у закладах дошкільної та загальної середньої освіти, сплати ПДФО податковим агентом з доходів від продажу електричної енергії, які належать ФОП, оподаткування доходів ФОП у вигляді гранту, який виплачується резидентами та не резидентами України.

Як завжди, на вас чекає добірка можливостей для громад, де ви дізнаєтесь про додаткові джерела підтримки задля розвитку.


Основні зміни законодавства України що стосуються мешканців нашої громади:

20 вересня 2023 року набрав чинності Закон України від 24 серпня 2023 року № 3354-IX «Про правотворчу діяльність».

Закон визначає правові та організаційні засади правотворчої діяльності, принципи і порядок її здійснення, учасників правотворчої діяльності, правила техніки нормопроектування, порядок здійснення обліку нормативно-правових актів, а також правила дії нормативно-правових актів, усунення прогалин, подолання колізій у нормативно-правових актах та здійснення контролю за реалізацією нормативно-правових актів. Положеннями Закону упорядкована система нормативно-правових актів, закріплені дефініції видів актів та їхні співвідношення за юридичною силою. Також регламентовані засади оприлюднення прийнятих нормативно-правових актів, їхньої державної реєстрації. Визначені правила усунення правових прогалин та подолання колізій норм права під час реалізації нормативно-правових актів.

Закон в цілому вводиться в дію через один рік з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні, за винятком окремих положень, для яких передбачений особливий порядок введення в дію.

15 вересня 2023 р. Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 990 «Деякі питання організації професійного навчання державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування за кордоном».

Постановою затверджений Порядок організації професійного навчання державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування за кордоном.

Передбачається, що професійне навчання посадових осіб місцевого самоврядування за кордоном здійснюється з метою підвищення рівня їх професійної компетентності для ефективного виконання завдань та обов’язків у межах професійної діяльності, а також вивчення та впровадження іноземного досвіду у сфері державної служби/служби в органах місцевого самоврядування. Затверджений Порядок визначає умови організації та проходження професійного навчання у закладах освіти, установах, організаціях за кордоном, іноземних державних та муніципальних органах, строки та періодичність такого професійного навчання.

26 вересня 2023 р. Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 1022 «Про внесення змін до Положення про заклад дошкільної освіти».

Положення про заклад дошкільної освіти, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 р. № 305, доповнено положеннями щодо зарахування, переведення та відрахування вихованців державних (комунальних) закладів дошкільної освіти в умовах воєнного стану. Установлено, що в умовах воєнного стану в комунальних закладах дошкільної освіти для тимчасово відсутніх дітей можуть створюватися окремі різновікові групи з метою збереження місця здобуття дошкільної освіти.

Окрім цього, конкретизовано, що доступ до укриттів у комунальних закладах дошкільної освіти під час здійснення освітньої діяльності надається виключно для учасників освітнього процесу.


Правова практика:

Велика Палата Верховного Суду висловила позицію, чи може посадова особа місцевого самоврядування набути право на заняття адвокатською діяльністю (постанова від 06 липня 2023 року у справі № 500/4859/21).

Суд дійшов висновку, що жодний нормативний акт не обмежує осіб, які перебувають на службі в органах місцевого самоврядування, у праві брати участь у відповідних процедурах добору, складати присягу адвоката України та отримувати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. Велика Палата ВС зауважила, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги щодо несумісності, тобто особа, яка перебуває на службі в органах місцевого самоврядування, не може займатися адвокатською діяльністю або виконувати іншу оплачувану роботу. Водночас ці обмеження і способи їх усунення встановлені для осіб, які вже мають статус адвоката та бажають займатись іншою (несумісною з діяльністю адвоката) діяльністю, а не для інших осіб, які бажають стати адвокатами.

Тож обставини несумісності можуть виникнути після складання присяги й отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю в особи, яка вже набула статус адвоката. І такі обставини можуть бути усунені адвокатом шляхом подання ним заяви про зупинення адвокатської діяльності до ради адвокатів регіону за адресою свого робочого місця у триденний строк з дня виникнення таких обставин.


Велика Палата Верховного Суду визначила, за яких умов член фермерського господарства має право на виділення йому у власність земельної ділянки із земель цього господарства (постанова від 20 червня 2023 року у справі № 633/408/18).

Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що член фермерського господарства, який отримав земельну ділянку в користування для створення фермерського господарства й раніше не набув права на земельну частку (пай), може приватизувати цю земельну ділянку в межах розміру земельної частки (паю) за умови припинення права користування нею фермерським господарством. Якщо ж член фермерського господарства не отримував у користування земельну ділянку для його створення, а лише ввійшов до складу членів цього господарства, він має право отримати у власність земельну ділянку в передбаченому законом розмірі, проте в загальному порядку, зокрема із земель, які не перебувають у власності чи користуванні фермерського господарства.

Міністерство економіки України як Уповноважений орган, який здійснює регулювання та реалізує державну політику у сфері закупівель, своїм листом від 19 вересня 2023 року за №3323-04/50098-06 надало роз’яснення щодо змін до особливостей здійснення публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування. Ці зміни передбачені Постановою КМУ від 01.09.2023 № 952.

Зокрема, роз’яснення стосуються скорочення кількості підстав для заключення прямих договорів закупівлі без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару, які були передбачені пунктом 13 Особливостей. Також надано детальну інформацію щодо необхідності обгрунтувань закупівель, вартість яких становить або перевищує 50 тис. гривень та які здійснюються без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару. При цьому у разі наявності підстав, передбачених пунктами 9 і 13 Особливостей та за необхідності укладення договору про закупівлю без використання електронної системи закупівель, замовник самостійно обґрунтовує таке рішення.

Документ, що містить обгрунтування, може бути підготовленим як уповноваженою особою, так і іншою особою замовника, наприклад, представником структурного підрозділу, який є ініціатором такої закупівлі тощо. До того ж такий документ має бути погодженим або затвердженим керівником або особою, яка визначена керівником для вчинення відповіднихдій.

Зміст обгрунтування визначається замовником самостійно та може містити, зокрема посилання на законодавство, нормативні акти, умови або обставини, причини, що виникають у замовника стосовно необхідності закупівлі у такий спосіб тощо.

Окремо слід зазначити, що Правила організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5 (зі змінами) (далі - наказ № 1000/5). Також роз’яснення торкнулися повноважень Держаудитслужби та низки інших питань.

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України (Міністерство відновлення) розробило «Практичний посібник з проєктування укриттів у закладах дошкільної та загальної середньої освіти». Це пов’язано тим, що з 1 листопада 2023 року набувають чинності нові будівельні норми, для будівництва захисних споруд цивільного захисту (ДБН В.2.2-5:2023).

Посібник допоможе органам місцевого самоврядування як замовникам будівництва розібратись з видами захисних споруд, їх особливостями та перевагами в частині захисних властивостей, об’ємно-планувальних рішень та інженерного забезпечення. Він містить систематизовану практичну інформацію щодо типів укриттів, їх порівняльні характеристики, перелік вимог до основних та додаткових приміщень, інклюзивності.

У посібнику деталізуються вимоги до спеціалізованих укриттів. До них відносять сховища та протирадіаційні укриття, а також споруди подвійного призначення.

Для освітніх закладів рекомендується використовувати протирадіаційні укриття, або ж споруди подвійного призначення, оскільки саме вони є більш зручними у експлуатації, достатньо гнучкими з точки зору планування, інженерних та технологічних рішень. Крім того, споруди подвійного призначення можуть використовуватися і у мирному житті.

Завантажити посібник можна за посиланням.

Державна податкова служба України надала відповідь на питання: до якого бюджету сплачується ПДФО податковим агентом з доходів від продажу електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії генеруючими установками, які належать ФО – платникам податку?

Відповідно до п.п. 168.4.10 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI та абзацу шостого частини другої ст. 64 Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року № 2456-VI суми податку на доходи фізичних осіб, нараховані податковим агентом з доходів від продажу електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії генеруючими установками, які належать фізичним особам – платникам податку, сплачуються таким податковим агентом до відповідного бюджету за місцезнаходженням (розташуванням) таких генеруючих установок.

Державна податкова служба України роз’яснила чи включається до доходу ФОП на загальній системі оподаткування сума доходу у вигляді гранту, який виплачується благодійним фондом або громадською організацією – резидентами України?

Не включається до доходу фізичної особи – підприємця, однак включається до її загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід та оподатковується юридичною особою як податковим агентом податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.

З повною відповіддю можна ознайомитись за посиланням.

Державна податкова служба України повідомила, чи включається до доходу ФОП на загальній системі оподаткування сума доходу у вигляді гранту, який виплачено міжнародним благодійним фондом?

Не включається до доходу фізичної особи – підприємця, однак включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податків як іноземний дохід та оподатковується на загальних підставах. При цьому фізична особа зобов’язана відобразити такий іноземний дохід у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, нарахувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір та сплатити до відповідних бюджетів.

Розгорнута відповідь- за посиланням.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux