Все буде Україна!!! №86
Черкаська селищна рада, опубліковано 21 квітня 2023 року о 09:03

Шановні мешканці громади!

Надаємо Вам інформацію про останні новини у законодавстві, питаннях місцевого управління та розвитку громади, зокрема, удосконалення законодавства у сфері надрокористування та забезпечення безпеки у закладах освіти.

Також, приділимо увагу правовій практиці щодо позицій Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, коригуванню фактичної вартості медичних послуг, створенню безперешкодного середовища, декларуванню матеріальної допомоги та співробітництву територіальних громад.

Як завжди, на вас чекає підбірка можливостей для громади, де ви дізнаєтесь про додаткові джерела підтримки задля розвитку.


Основні зміни законодавства України що стосуються мешканців нашої громади:

28 березня 2023 року набув чинності Закон України від 01.12.2022 № 2805-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами».

В рамках дерегуляції економіки значно спрощується процедура видобування корисних копалин. Зокрема, Закон скасовує необхідність отримувати погодження надання надр у користування в сільських, селищних, міських, районних радах, необхідність отримання Акту про надання гірничого відводу з метою розробки корисних копалин місцевого значення; та необхідність погодження питань про надання земельної ділянки під час проектування гірничодобувних об'єктів.

07 березня 2023 року Кабінетом Міністрів України видано розпорядження № 301-р «Про схвалення Концепції безпеки закладів освіти».

Метою Концепції є створення рівних, належних і безпечних умов здобуття освіти, організація безпечного освітнього середовища, зокрема в умовах військової агресії Російської Федерації проти України. Основними завданнями Концепції, спрямованими на розв’язання визначених проблем, є: створення безпечної інфраструктури закладів освіти; ефективне попередження та протидія негативним безпековим явищам в освітньому середовищі; формування компетентностей безпеки в учасників освітнього процесу; організація безпечного підвезення учнів та вчителів до/із закладів загальної середньої освіти.

Засновники закладів освіти (за згодою) визначені виконавцями в таких заходах, як забезпечення мінімальних вимог для належної організації освітнього процесу в захисних спорудах цивільного захисту закладів освіти; забезпечення пожежної та техногенної безпеки закладів освіти; запровадження системи раннього попередження та евакуації учасників освітнього процесу. Органам місцевого самоврядування рекомендовано також взяти участь в організації безпечного підвезення учнів та вчителів до/із закладів загальної середньої освіти шляхом придбання шкільних автобусів, зокрема спеціально обладнаних для перевезення маломобільних груп населення.

07 квітня 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 315 «Про затвердження Порядку утворення та функціонування пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення місцевої пожежної охорони».

Порядком визначено, що пожежно-рятувальні підрозділи утворюються органами місцевого самоврядування за погодженням із ДСНС або його територіальними органами з метою захисту життя і здоров’я населення, територій і об’єктів від пожеж, підтримання належного рівня пожежної безпеки в населених пунктах. Пожежно-рятувальні підрозділи можуть утворюватися як юридичні особи або їх відокремлені підрозділи. Загальне керівництво місцевою пожежною охороною здійснює посадова особа виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, до компетенції якого належать повноваження з організації та забезпечення цивільного захисту.

Фінансування та матеріально-технічне забезпечення пожежно-рятувальних підрозділів здійснюються за рахунок коштів місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством. У разі коли в населеному пункті, розташованому на території однієї територіальної громади та з’єднаному з населеними пунктами іншої територіальної громади під’їзними шляхами загального користування, утворено пожежно-рятувальний підрозділ, який здатний виконувати завдання за призначенням на території населених пунктів іншої територіальної громади, на якій відсутні такі підрозділи, у відповідних місцевих бюджетах можуть передбачатися видатки на матеріально-технічне забезпечення таких підрозділів у рамках співробітництва відповідно до Закону України «Про співробітництво територіальних громад».

30 березня 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 285«Деякі питання підвищення обороноздатності держави на період воєнного стану в Україні».

Постановою визначено, що відповідальними за будівництво військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд та передачу побудованих споруд військовому командуванню є обласні військові адміністрації (обласні державні адміністрації).

Установлено, що рішення про будівництво військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд приймається обласними військовими адміністраціями (обласними державними адміністраціями) за поданням командувачів відповідних угруповань військ (сил), в операційних зонах яких здійснюватиметься таке будівництво, із зазначенням місць та кількості об’єктів будівництва. Обласні військові адміністрації (обласні державні адміністрації) є державними замовниками у сфері оборони з будівництва споруд та розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня. Фінансове забезпечення заходів з будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд здійснюватиме Міністерство оборони.

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України оприлюднило Наказ від 5 квітня 2023 року №217 «Про затвердження Примірних форм договорів про співробітництво територіальних громад та додаткових договорів про приєднання до співробітництва».

Наказом затверджено наступні примірні форми договорів:

✓ про співробітництво територіальних громад у формі делегування виконання окремих завдань; про співробітництво територіальних громад у формі реалізації спільних проектів;

✓ про співробітництво територіальних громад у формі спільного фінансування (утримання) підприємств, установ та організацій комунальної форми власності;

✓ про співробітництво територіальних громад у формі утворення спільних комунальних підприємств, установ та організацій;

✓ про співробітництво територіальних громад у формі утворення спільного органу управління;

та примірні форми додаткових договорів:

✓ про приєднання до співробітництва територіальних громад у формі делегування виконання окремих завдань;

✓ про приєднання до співробітництва територіальних громад у формі реалізації спільних проектів;

✓ про приєднання до співробітництва територіальних громад у формі спільного фінансування (утримання) підприємств, установ та організацій комунальної форми власності;

✓ про приєднання до співробітництва територіальних громад у формі утворення спільних комунальних підприємств, установ та організацій;

✓ про приєднання до співробітництва територіальних громад у формі утворення спільного органу управління.



Правова практика:

Оприлюднено огляд актуальної судової практики Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, в якому представлені рішення, внесені до ЄДРСР, за січень 2023 року.

Огляд містить низку важливих правових позицій КАС ВС, сформульованих під час розгляду адміністративних справ. Зокрема, про обов’язок органу місцевого самоврядування при ухваленні рішення про надання особі у приватну власність земельної ділянки керуватися законодавством, чинним саме на момент ухвалення рішення. Суд звернув увагу, що положення частини 3 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», якими передбачено можливість передачі (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним або юридичним особам для містобудівних потреб за умови, що відповідні земельні ділянки розташовані в межах території, щодо якої затверджено принаймні один із обумовлених видів містобудівної документації на місцевому рівні, застосовуються на момент прийняття рішення, а не на момент розробки проєкту землеустрою.

 
Національна служба здоров’я України повідомила про здійснення коригування фактичної вартості медичних послуг за пакетами, оплата за якими здійснюється за глобальною ставкою, за січень, лютий та березень 2023 року та оприлюднила детальне роз’яснення.

Якщо за результатами моніторингу виявлено порушення умов договору, НСЗУ перераховує суму оплат за минулі звітні періоди, які були сплачені за надані медичні послуги в період невідповідності вимогам щодо кількості фахівців. А також зупиняє оплату за відповідним пакетом медичних послуг до моменту усунення порушень.

Ці дії застосовуються у випадку виявлення таких порушень:

✓ зменшення кількості персоналу порівняно з мінімально визначеними вимогами на 20% і менше безперервно впродовж більше ніж 30 календарних днів, або більше ніж на 20% протягом будь-якого періоду;

✓ відсутності фахівців необхідних для надання медичних послуг, визначених в умовах закупівлі або специфікації.

Перерахунки за січень, лютий та березень 2023 року відображені у звітах про медичні послуги за квітень 2023 року в розділі Розрахунок - коригування за звітні періоди поточного року.

Національне агентство з питань державної служби оприлюднило Наказ від 4 квітня 2023 року №53-23«Про затвердження Методичних рекомендацій з питань формування безбар'єрності на робочому місці в органах місцевого самоврядування».

Методичні рекомендації розроблено з метою надання методичної допомоги органам місцевого самоврядування щодо створення безперешкодного середовища, забезпечення рівних можливостей усіх його працівників для належного виконання встановлених завдань і обов'язків, професійного та особистісного розвитку, кар'єрного росту. Ці Методичні рекомендації рекомендується використовувати як допоміжний інструмент при визначенні ключових проблем/бар'єрів під час створення в органі місцевого самоврядування безбар'єрного простору та формування рішень для їх розв'язання/усунення. Їх також рекомендується застосовувати при впровадженні заходів з подолання бар'єрів, що виникають під час виконання роботи технічними працівниками та обслуговуючим персоналом органів місцевого самоврядування.

Національне агентство з питань запобігання корупції опублікувало роз’яснення щодо декларування матеріальної допомоги, отриманої через війну.

Роз’яснення стосується допомоги, отриманої від міжнародних організацій та інших держав, допомоги, отриманої від України та процесу заповнення відомостей про допомогу на проживання ВПО.

Якщо допомога виплачена за рахунок коштів іноземних держав (йдеться, зокрема, про виплати українцям, які виїхали за кордон унаслідок повномасштабного вторгнення рф), крім коштів, отриманих від рф; міжнародних організацій (наприклад, за рахунок коштів Всесвітньої продовольчої програми ООН, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, коштів ЮНІСЕФ, Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні), її не потрібно декларувати. Грошову допомогу від України декларувати потрібно.


Можливості для громади:

Конкурс «Зміцнення спроможності ОГС брати лідерство у процесах відновлення та розвитку деокупованих територій».

Конкурс проводиться у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», який реалізовується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень та Центром демократії та верховенства права завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

Мета конкурсу - надати додаткові можливості та ресурси для зміцнення спроможності ОГС брати участь і нарощувати своє лідерство у процесах відновлення та розвитку де-окупованих територій, які були звільнені від російської окупації, починаючи з 24 лютого 2022 року.

Дедлайн подачі до 31 травня 2023 року. Більше інформації про конкурс: https://cutt.ly/t7pXC3V.

Оголошення про Відкриту Грантову Програму Проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» (ВГП/OGAP No. 1).

Планується грантова підтримка представників громадянського суспільства (у тому числі неурядових академічних установ, аналітичних центрів та/або професійних асоціацій), організацій пацієнтів та правозахисних груп, закладів охорони здоров’я (ЗОЗ) та організацій на рівні громади, розташованих у цільових областях. Повна інформація щодо умов конкурсу, критеріїв відповідності учасників, дозволених активностей, можливих форматів заявок та термінів і критеріїв оцінки поданих заявок міститься у повному оголошенні про ВГП/OGAP No. 1:

OGAP Restoration_HRS_3.23.2023_approvedeng (англійською)

OGAP Restoration_HRS_3.23.2023_approvedukr) (українською).

Грантові концепції/заявки приймаються постійно з 24 березня 2023 р. до 30 вересня 2024 р. Конкурсна комісія збиратиметься раз на два тижні або частіше, якщо необхідно, щоб розглянути подані концепції. Концепції/заявки можна подавати українською. Більше інформації щодо конкурсу і процесу подання заявки за посиланням.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux