Все буде Україна!!! №93
Черкаська селищна рада, опубліковано 28 липня 2023 року о 10:47

Шановні мешканці громади!

Надаємо Вам інформацію про зміни у законодавстві, зокрема, про управління відходами, порядок та умови надання субвенції, питання підтримки внутрішньо переміщених осіб, перелік сервісів у центрах надання адміністративних послуг, ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування, порядок з питань відновлення та розвитку регіонів і територіальних громад.

Також, приділимо увагу правовій практиці щодо податкової звітності неприбуткових установ і організацій та огляду судової практики за травень 2023 року.

Як завжди, на вас чекає підбірка можливостей для громади, де ви дізнаєтесь про додаткові джерела підтримки задля розвитку.


Основні зміни законодавства України що стосуються мешканців нашої громади:

9 липня 2023 року набув чинності Закон від 20.06.2022 № 2320-IX «Про управління відходами».

Законом встановлена ієрархія управління відходами, пріоритет в якій належить запобіганню утворенню відходів. Установлено, що територіальні громади є власниками відходів, переданих їх утворювачами або попередніми власниками до систем управління побутовими відходами.

Законом визначено коло повноважень сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у сфері управління відходами, зокрема:

▪ затвердження місцевих планів управління відходами;

▪ вирішення питань щодо розміщення на території відповідних територіальних громад об’єктів оброблення відходів;

▪ створення пунктів роздільного збирання побутових відходів;

▪ організація управління побутовими відходами, відходами будівництва та знесення; визначення адміністратора послуги з управління побутовими відходами;

▪ організація роботи пунктів роздільного збирання побутових відходів;

▪ забезпечення ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ у межах населених пунктів;

▪ затвердження інвестиційних програм суб’єктів господарювання у сфері управління побутовими відходами;

▪ встановлення тарифів на послугу з управління побутовими відходами, а також тарифів на збирання, перевезення, відновлення, видалення побутових відходів окремо за видами побутових відходів;

▪ укладення договорів з організаціями розширеної відповідальності виробників щодо запровадження приймання та роздільного збирання видів побутових відходів, на які поширюється розширена відповідальність виробника.

20 липня 2023 року офіційно опубліковано Закон України від 2 травня 2023 року № 3077-ІХ «Про службу в органах місцевого самоврядування»

Закон передбачає суттєві новації, пов’язані з прийняттям і проходженням служби в органах місцевого самоврядування. Розмежовується статус службовців місцевого самоврядування, виборних посадових осіб, працівників патронатної служби і працівників органів місцевого самоврядування, які виконують функції з обслуговування. Упорядковується проведення відкритих конкурсів на посади службовців місцевого самоврядування та запроваджується процедура опублікування оголошення про конкурс та результатів його проведення через Єдиний портал вакансій публічної служби. Вводиться посада керівника служби в органі місцевого самоврядування, до повноважень якого віднесено організацію проведення конкурсів на зайняття посад службовців, прийняття та звільнення з посад службовців місцевого самоврядування, присвоєння рангів, застосування заходів заохочення та дисциплінарних стягнень до службовців тощо.

Запроваджується система індивідуального професійного зростання та щорічне оцінювання результатів службової діяльності службовців місцевого самоврядування, а також удосконалюється механізм просування по службі в органі місцевого самоврядування. Змінюються підходи до оплати праці, зокрема, преміювання службовців місцевого самоврядування, та встановлюються граничні мінімальні і максимальні межі посадових окладів службовців. Відтепер на законодавчому рівні врегульовані виплати надбавок і доплат, матеріальних допомог службовцям.

Окрім цього, конкретизовано підстави і процедуру притягнення службовця місцевого самоврядування до дисциплінарної і матеріальної відповідальності.

Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, але не раніше ніж через шість місяців з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні. До цього часу Кабінет Міністрів України має прийняти і забезпечити набуття чинності нормативно-правовими актами, передбаченими цим Законом.

14 липня 2023 р. Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 716 «Про внесення змін до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти».

Внесені зміни до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2023 р. № 419. Конкретизовано, що під час воєнного стану в Україні за обґрунтованим поданням засновника закладу загальної середньої освіти, рішенням начальника обласної, Київської міської військової адміністрації субвенція в межах її обсягу, передбаченого для відповідного місцевого бюджету додатком, може бути спрямована на реалізацію проектів, пов’язаних з будівництвом, реконструкцією, реставрацією та капітальним ремонтом інших об’єктів, що становлять фонд захисних споруд цивільного захисту закладів загальної середньої освіти.

Введена додаткова умова спрямування субвенції на реалізацію проектів, а саме: якщо реалізація проекту спрямована на збільшення кількості здобувачів загальної середньої освіти, які можуть навчатися за очною формою в закладі та для яких можна забезпечити одночасне укриття в об’єкті, що становить фонд захисних споруд цивільного захисту, у разі виникнення надзвичайної ситуації, а також приведення існуючих об’єктів, що становлять фонд захисних споруд цивільного захисту, які не використовуються закладами освіти, у відповідність з вимогами нормативно-правових актів у сфері регулювання містобудівної діяльності та цивільного захисту.

Установлено, що проектні заявки, крім тих, що пов’язані з будівництвом, реконструкцією та капітальним ремонтом захисних споруд цивільного захисту закладів загальної середньої освіти, подаються місцевими радами та військовими адміністраціями або їх уповноваженими структурними підрозділами у строк до 27 липня 2023 року.

11 липня 2023 р. Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб».

З 1 серпня 2023 р. виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам продовжується автоматично на один шестимісячний період. Водночас, виплата допомоги не продовжується особам, які перебувають за кордоном більш як 30 календарних днів підряд, відбувають покарання в місцях позбавлення волі, повернулися до покинутого місця проживання на територіях, включених до переліку територій, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.

Окрім цього, визначені категорії внутрішньо переміщених осіб, яким з 1 вересня 2023 року виплата допомоги припиняється. Це стосується, зокрема, внутрішньо переміщених осіб, які після набрання чинності цієї постанови придбали транспортний засіб (механізм), що підлягає реєстрації в установленому законодавством порядку, з року випуску якого минуло менш як п’ять рокі; здійснила на суму, що перевищує 100 тис. гривень, купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), іншого нерухомого майна; мають на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень; здійснили операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень; мають у власності житлове приміщення, що розташовані на територіях, не включених до переліку територій, або на територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (дату припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.

07 липня 2023 р. Кабінетом Міністрів України видано розпорядження № 609-р «Про внесення змін у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 р. № 523».

Виданим розпорядженням значно розширено перелік сервісів у центрах надання адміністративних послуг. Відтепер у ЦНАП доступна низка послуг у сфері будівництва, зокрема:

▪ надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки (для

об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із незначними наслідками (СС1);

▪ внесення інформації до Реєстру будівельної діяльності;

▪ внесення змін до будівельного паспорта забудови земельної ділянки;

▪ скасування містобудівних умов та обмежень;

▪ внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації, зазначеної у декларації про готовність до експлуатації індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1);

▪ присвоєння адреси об’єкту нерухомого майна;

▪ зміна адреси об’єкта нерухомого майна (для введених в експлуатацію об’єктів).

Окрім цього, стали доступними послуги «Видача витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» та «Прийняття теоретичного іспиту для отримання права на керування транспортними засобами відповідної категорії».

20 липня 2023 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 18 липня 2023 р. № 731 «Про затвердження порядків з питань відновлення та розвитку регіонів і територіальних громад».

Постановою затверджені Порядок визначення територій відновлення та Порядок розроблення, реалізації та моніторингу плану відновлення та розвитку регіонів і планів відновлення та розвитку територіальних громад. Згідно із затвердженим Порядком територіальна громада відноситься до території відновлення за умови наявності хоча б одного з таких критеріїв: на території громади відбувалися бойові дії; територія громади або її частина була тимчасово окупована; на території територіальної громади наявні руйнування об'єктів інфраструктури, житлового фонду внаслідок бойових дій та/або обстрілів; територія громади характеризується значним переміщенням населення до інших регіонів та/або інших держав та різким погіршенням рівня соціально-економічного розвитку тощо. Віднесення громад до територій відновлення відбуватиметься шляхом затвердження Кабінетом Міністрів відповідного переліку у Державній стратегії регіонального розвитку України.

Плани відновлення та розвитку регіонів, а також плани відновлення та розвитку територіальних громад розроблятимуться на період до 31 грудня 2027 року.

Органи місцевого самоврядування у двомісячний строк після оприлюднення Міністерством інформації про розробку плану відновлення та розвитку регіонів подають на погодження проєкт плану відновлення та розвитку територіальної громади. Цей проєкт плану включає: завдання і заходи з відновлення та розвитку; прогнозовану потребу та можливі джерела фінансування; індикатори виконання завдань, здійснення заходів з відновлення та розвитку і їх прогнозні значення; перелік проєктів регіонального (місцевого) розвитку.



Правова практика:

Державна податкова служба надала відповідь на запитання про те, які неприбуткові установи і організації заповнюють додаток ГД до рядків 1.6.2 ГД, 2.4.2 ГД та 3.1 ГД Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації?

Це отримувачі та набувачі гуманітарної допомоги. Згідно з абзацом шостим ст. 1 Закону № 1192 отримувачі гуманітарної допомоги – такі юридичні особи, яких зареєстровано в установленому Кабінетом Міністрів України порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги: підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, а також підприємства, установи та організації, що утримуються за рахунок бюджетів, уповноважені ними державні установи та ОМС.

Верховний Суд опублікував огляд судової практики Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за травень 2023 року.

До актуальних судових рішень можна віднести ті, що містять правові позиції стосовно:

▪ відсутності правових підстав для звільнення особи з військової служби під час воєнного стану через отримання такою особою бронювання;

▪ розрахунку роботодавцем (страхувальником) допомоги по тимчасовій непрацездатності;

▪ відсутності в роботодавця права в односторонньому порядку приймати рішення щодо заміни компенсації за невикористані відпустки на зарахування цих днів до стажу роботи, що дає право на щорічні основну та додаткові відпустки;

▪ вимог до документів для вирішення питання про занесення об’єкта до переліку об’єктів культурної спадщини тощо.

Верховний Суд дійшов висновку, що право на доступ до інформації в умовах воєнного стану може підлягати обмеженням, перш за все, для захисту інтересів національної безпеки та територіальної цілісності держави. На можливість належного опрацювання запитів і надання запитуваної інформації впливають заходи, передбачені, зокрема, статтею 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», що їх вживають органи державної влади, ОМС та інші розпорядники публічної інформації в умовах правового режиму воєнного стану, тому своєчасність розгляду запитів на публічну інформацію може залежати від багатьох чинників, зокрема, адресата, якому надісланий запит, режиму його роботи та наявності технічних можливостей опрацьовувати кореспонденцію (засобів комунікації, інтернету), наближення установи до місць проведення бойових дій, характеру запитуваної інформації тощо.

Відмова у наданні інформації на запит, без зазначення конкретних причин, зумовлених введеним в Україні воєнним станом, у зв’язку з якими запит на інформацію не може бути задоволений у встановлений законом строк, визнана судом немотивованою і протиправною.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux