Небезпека сказу для людей та тварин
Черкаська селищна рада, опубліковано 30 жовтня 2023 року о 15:03

Сьогодні сказ реєструють у 150 державах і територіях світу, на всіх континентах, окрім Антарктиди.

За даними ВООЗ і МЕБ сказ входить в першу п’ятірку найбільш небезпечних зооантропонозів, що завдають найбільших соціальних і економічних збитків. Щороку від цього захворювання в світі гине понад 55 000 людей і більше 1 млн тварин; 95% випадків смерті від сказу фіксують в Африці та Азії. Україна присутня в цій сумній смертельній статістиці постійно. В 2022 році зареєстровано 2 летальних випадки сказу людей (по 1 випадку у Харківській області та Житомирській області). У вересні 2023 року в Могилів-Подільському районі Вінницької області зафіксовано випадок смерті людини від сказу, яку покусала домашня кішка.

У Дніпропетровській області з 2015-2017р.р. зареєстровано 4 смертельних випадки сказу серед людей.

Щорічно до 15 млн. людей зазнають різних ушкоджень і одержують направлення на лікування за підозрою в інфікуванні сказом.

Україна посідає 3 місце в Європі з поширення сказу серед диких та домашніх тварин після РФ і Білорусії. В Україні епізоотія сказу триває біля 60 років. Захворювання має тенденцію до подальшого поширення. Сьогодні існує реальна загроза повернення міського сказу (котів, собак).

В поточному році в Новомосковському районі вже зареєстровано 5 випадків сказу тварин (3 випадки на території Піщанської сільської ОТГ: в селах Піщанка (сказ кота), Орлівщина (сказ собаки) та Ягідне (сказ телиці); 1 випадок в м. Новомосковську (сказ безпритульної кішки), 1 випадок на території лісового масиву Черкаської селищної ОТГ (сказ лисиці), проти 1 випадку в 2022 році (сказ у лисиці з Хуторо-Губиниських мисливських угідь).

Основним резервуаром збудника сказу у дикій природі, як і раніше залишається червона лисиця. Підтримують циркуляцію збудника в природі також мишовидні гризуни.

Передача інфекції здійснюється при укусах тваринами, ослиненні, нанесенні подряпин чи поранень предметами, забрудненими слиною і мозком хворої тварини. Можливе зараження при зніманні шкур з хворих на сказ тварин, особливо лисиць.

Серед основних причин поширення сказу є відсутність пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин, заборона полювання на них в зв’язку з військовим станом, збільшення кількості безпритульних тварин за рахунок потомства від нестерилізованих тварин (і безпритульних, і домашніх) та тварин, що мігрували з окупованих територій.

Карантин по сказу в Новомосковському районі на сьогоднішній день запроваджено в м. Новомосковську, на території лісових угідь Черкаської селищної ОТГ та с. Ягідне.

До відома мешканців району: населенню заборонено продаж, купівлю та вивезення тварин з зони карантину; заборонена реалізація молока від тварин та сировини тваринного походження з с. Ягідне. Молоко дозволяється до використання в їжу людям або в корм тваринам після пастеризації при температурі 80-85℃ протягом 30 хвилин або кип’ятіння протягом 5 хвилин. Сировину тваринного походження дозволяється вивозити тільки на переробні підприємства або підприємства по її заготівлі, зберіганню та переробці з відміткою у ветеринарному свідоцтві про те, що вони підлягають дезінфекції у відповідності з настановою по дезінфекції сировини тваринного походження.

Новомосковське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області повідомляє, що головним у боротьбі з цією хворобою є проведення профілактичних заходів:

укушені рани, подряпини, ослинення негайно промийте теплою проточною водою з милом. Краї рани обробіть 5% настоянкою йоду або 70° спиртом та накладіть стерильну пов’язку. Негайно зверніться за медичною допомогою до лікаря-травматолога для проведення антирабічного лікування;

утримуйтесь від контактів з безпритульними та дикими тваринами, особливо лисицями;

виконуйте правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними;

повідомляйте фахівців ветеринарної медицини про виявлення в населеному пункті лисиць або їхніх трупів та про захворювання тварин;

не вбивайте здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликайте ветеринарного лікаря;

не знімайте шкуру з трупів диких тварин;

у разі укусу домашньою твариною з’ясовуйте прізвище, ім’я і по батькові господаря, його домашню адресу. Це допоможе уникнути щеплень, оскільки за твариною можна встановити ветеринарний нагляд;

при пошкодженні одягу, в який була одягнута людина під час укусу, одяг обробіть гарячою праскою, і тільки після цього його можна ремонтувати;

щорічно вакцинуйте проти сказу не лише домашніх улюбленців (котів, собак), а також тварин (ВРХ та ДРХ), які випасаються;

проводьте заходи боротьби з мишовидними гризунами в житлових, господарських приміщеннях, на дачних ділянках тощо;

запобігайте підтриманню популяції безпритульних тварин;

  • вживайте заходи з недопущення диких хижаків до тваринницьких ферм та інших місць розташування свійських тварин.

Треба пам’ятати, що тварина, яка укусила, на вигляд може бути здоровою, а захворювання сказом може проявитися до року і пізніше (вірус сказу у слині хворої тварини появляється за 10 днів до появи видимих ознак захворювання).

Важливо: якщо людина захворіла на сказ, то її вилікувати вже неможливо. Більшість хворих стають жертвами власної безпечності: вважають, що укус тварини – дрібниця і не звертаються по допомогу. Єдиним засобом профілактики захворювання є лікувально-профілактичні щеплення за призначенням лікаря. Не відмовляйтеся від призначеного лікування та самовільно не переривайте його, це може привести до трагічних наслідків.

На території Новомосковського району нарешті розпочато профілактичну пероральну імунізацію червоної лисиці. Цю акцію здійснюють працівники Новомосковській районній державній лікарні ветеринарної медицини, Держпродспоживслужби та єгеря відокремлених підрозділів ГО УТМР. Вони розкладають брикети з вакциною по периметру лісів і полів, в лугах і ярах, з розрахунку — 25 доз на 1 кв.км. Прохання – при виявленні принад з вакциною не руйнувати їх, не брати в руки, щоб залишати привабливими для тварин.

В разі виникнення питань та для проведення безкоштовних щорічних щеплень тварин звертатися до Новомосковської районної державної лікарні ветеринарної медицини за адресою: вул. З. Бєлої, буд, 89, тел.: (05693)8-01-46, (05693)8-01-48.


Секретар МДНПК при Черкаській

селищній ОТГ Людмила ЛАЗАРЄВА

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux