На сучасному етапі розвитку суспільства щеплення є науково обґрунтованою та соціально виправданою стратегією у боротьбі з інфекційними хворобами, прояв яких найчастіше набуває характеру епідемій. Щеплення по праву займають пріоритетне місце: сприяють зниженню захворюваності, смертності від інфекцій, полегшують тяжкість перебігу, запобігають розвитку ускладнень.
Зі 130 млн. дітей, що народжуються сьогодні на Землі, приблизно 12 млн. помирають у віці до 14 років, з них 9 млн. - від інфекційних хвороб, у т.ч. від захворювань, для профілактики яких є вакцини.
Сучасні вакцини забезпечують надійний захист від інфекційних захворювань.
Дифтерія характеризується токсичним ураженням серцево-судинної та нервової систем, місцевим запальним процесом у зіві та гортані з утворенням нальотів-плівок. Можливі ускладнення: у 10-25% випадків – це ядуха та міокардит, при тяжкому перебігу – до 75% неврологічні порушення (парези, паралічі).
Правець характеризується важким токсичним ураженням нервової системи. Основними симптомами його є судоми, порушення функції серцево-судинної та дихальної систем. Захворювання відрізняється тяжким перебігом та смертністю.
Кашлюк. Хвороба характеризується нападами судомного кашлю, що супроводжується ціанозом, блюванням. Найбільш тяжке порушення – кисневе голодування мозку, що призводить до серцевих, мозкових порушень. Рівень смертності від кашлюку серед дітей віком до 1 року - близько 1%.
Туберкульоз. Викликається мікобактеріями туберкульозу, які розмножуються у легенях та руйнують їх. Можуть уражатися різні органи та тканини: очі, кістки, шкіра, сечостатева система, кишечник. За відсутності щеплень у дитячому віці смертність від активного туберкульозу сягає 50% протягом 1-2 років. У решті 50% випадків переходить у хронічну форму. Хронічний хворий виділяє мікобактерії та заражає оточуючих. Основні симптоми туберкульозу: кашель більше 2-3 тижнів, мокротиння, кровохаркання, підвищення температури тіла більше 1 тижня, біль у грудній клітці, поганий апетит, слабкість, підвищена пітливість, особливо вночі. Інфекція передається в основному повітряно-краплинним шляхом.
Поліомієліт. У період до щеплення паралітичний поліомієліт вражав десятки тисяч людей, з яких 10% помирали, 40% ставали інвалідами. Нині у світі близько 10 млн. людей паралізованих після перенесеного поліомієліту.
Кір - гостра вірусна інфекція, що передається повітряно-крапельним шляхом, часто ускладнюється пневмонією, ураженням головного мозку, іноді призводить до інвалідності та смертності.
Краснуха. Вірус краснухи часто стає причиною хронічної внутрішньоутробної інфекції, що викликає дефекти розвитку плода: глухоту, сліпоту, вади серця, деформацію скелета, аномалії розвитку головного мозку, часто несумісні з життям.
Вірусний гепатит В. Проявляється інтоксикацією, переважним ураженням печінки та у багатьох випадках жовтяницею. Захворювання може ускладнюватись печінковою недостатністю, цирозом печінки, що становить серйозну загрозу життю, тому що відбувається руйнування печінки.
Гемофільна інфекція - бурхливий розвиток у світі вакцинопрофілактики, особливо в останні два десятиліття, пов'язаний із створенням нових вакцин, про які раніше ми навіть не мріяли. Існує понад 20 різних клінічних форм. До них відносяться значна частина гнійних менінгітів, пневмоній, септицемія, артрит, остеоміеліт, ендокардит та інші захворювання. Головною небезпекою є здатність збудника проникати в кров'яне русло і через захисні механізми («гематоенцефалітичний бар'єр») вражати головний мозок. Клінічні прояви ХІБ можуть бути найрізноманітнішими. Але найгрізніше прояв все-таки у вигляді менінгіту. Початок може бути раптовим, коли відзначається гострий біль голови, висока температура, багаторазове блювання. За кілька годин приєднуються судоми, порушення свідомості, кома і може настати смерть. Гемофільна інфекція є особливо небезпечною для дітей молодшого віку (з 2-х місяців до 5 років). Менінгіти найчастіше відзначаються у дітей віком до 1,5 років. Ускладнення створюють реальну загрозу стати інвалідом у 20% випадків. Серед них – довічні судомні напади, парези, затримка розумового розвитку, атрофія зорового нерва, зниження слуху та інше. Майже кожна десята важка пневмонія є наслідком цієї інфекції.
Єдиний шлях – це вакцинація дітей. Препарат добре переноситься.
Нерозуміння батьків у значенні щеплень може мати серйозні наслідки для дітей. Організм нещепленої дитини не захищений і не здатний протистояти збудникам інфекцій, що їх руйнує або дії їх токсинів, що виробляються ними.
БАТЬКИ! НЕ РИЗИКУЙТЕ ЗДОРОВ'ЯМ СВОЇХ ДІТЕЙ!