СКАЗ – особливо небезпечне інфекційне захворювання, спільне для тварин і людей, яке може вражати всіх теплокровних тварин (хворіють всі види домашніх, сільськогосподарських та диких тварин). Захворювання характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи і закінчується смертю (летально).
Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки – втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність, вдень з’являються в населених пунктах, в місцях випасу і утримання худоби, нападають на тварин, людей.
Основним джерелом вірусу сказу в Україні є лисиця червона, яка є найбільш масовим видом хижаків в Україні – приблизно 70% від загальної кількості хижаків. Сказ підтримується там, де щільність червоної лисиці досягає більше однієї голови на 1000 га угідь.
Хвора на сказ лисиця здібна за добу пробігати 10-15 км, контактуючи з безмежною кількістю різних видів тварин і, в першу чергу, з собаками, котами, худобою, яка утримується на пасовищах. А це, в свою чергу, збільшує кількість хворих на сказ свійських тварин та наближає сказ до людини.
БОРОТЬБА ЗІ СКАЗОМ ВКЛЮЧАЄ В СЕБЕ ТРИ СКЛАДОВИХ:
ЕПІЗООТИЧНИЙ МОНІТОРИНГ
Україна посідає 3 місце в Європі з поширення сказу серед диких та домашніх тварин. Захворювання має тенденцію до подальшого поширення. Військова агресія рф впливає на зростання випадків сказу.
За останній 2023 рік у Дніпропетровській області зареєстровано 63 випадки захворювання тварин на сказ (зростання в 6 разів в порівнянні з 2022 роком): лисиці – 12 випадків; коти – 21; собаки – 19; ВРХ – 9 випадків; ДРХ – 1 випадок, куниці – 1 випадок.
Протягом 2023 року в Новомосковському районі зареєстровано 7 випадків (зростання в 7 разів в порівнянні з 2022 роком) сказу тварин (3 випадки на території Піщанської сільської громади: в селах Піщанка (сказ кота), Орлівщина (сказ собаки) та Ягідне (сказ телиці); 1 випадок на території Губиниської селищної громади: на автомобільній трасі Е 105 неподалік від с. Хащове (сказ лисиці), 2 випадки на території Черкаської селищної громади (сказ лисиць), 1 випадок в м. Новомосковську (сказ безпритульної кішки).
З початку року в Новомосковському районі запроваджено карантин по сказу на території Черкаської селищної ради (сказ лисиць в сел. Гвардійське та сел. Черкаське), Перещепинської міської ради (сказ лисиці в м. Перещепине, сказ кішки в с. Керносівка, сказ собаки в с. Панасівка), Губиниської селищної ради (сказ у двох телят на фермі № 2 ТОВ "АГРОФІРМА ІМ. ГОРЬКОГО" та сказ лисиці с. Миколаївка), Магдалинівської селищної ради (сказ собаки в с. Олександрівка).
ПАРЕНТЕРАЛЬНУ ІМУНІЗАЦІЮ
Упродовж 2023 року в районі провакциновано проти сказу 25549 тварин, з них:
• собак – 12512 (в т.ч. 12 – за кошти власників),
• котів – 9510 ( в т.ч. 5 – за кошти власників),
• ВРХ – 3165( в т.ч. 1670 – за кошти власників),
коней – 1, ДРХ – 351, свиней – 10.
ПЕРОРАЛЬНУ ІМУНІЗАЦІЮ
На виконання Протоколу Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України від 10.03.2023 № 1, наказу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 29.08.2023 № 634, протоколу місцевої державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Новомосковській районній адміністрації від 01.05.2023 № 7 та від 03.08.2023 № 9 на території Новомосковського району забезпечено організацію та проведення кампанії з пероральної імунізації диких м`ясоїдних тварин проти сказу з урахуванням Закону України від 24.02.2022 № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні”».
Всього на території району наземним розподілом принад з вакциною було розповсюджено 16790 доз вакцини із охопленням площі 671,6 км2 із розкладанням принад на території лісових та мисливських угідь на відстані не ближче 200 метрів від населених пунктів.
З метою контролю ефективності проведення пероральної імунізації диких м`ясоїдних тварин проти сказу, відповідно до діючих Методичних рекомендацій з планування, організації та проведення пероральної імунізації диких м`ясоїдних тварин проти сказу, забезпечено організацію заходів для добування лисиць у визначених Методичними рекомендаціями обсягах та відбір нижніх щелеп для лабораторного дослідження зубів на наявність біомаркеру – тетрацикліну, зразків сироватки крові – на наявність антитіл до вірусу сказу.
ОСНОВНИМИ ПРОБЛЕМАМИ БОРОТЬБИ ЗІ СКАЗОМ Є:
Дикі тварини:
- обмеження пероральної імунізації – через заборону застосування цивільної авіації використовують наземний метод розповсюдження приманок з вакциною;
- збільшення щільності поголів’я – доведено, що популяція лисиць має здатність до швидкого відтворення. Популяція лисиць, скорочена на 20 % – відтворюється через один рік, на 40 % – через два роки, на 60 % – 3 роки, а 70 % – 4 роки.
Домашні тварини:
- відсутність 100 % ідентифікації та реєстрації поголів’я;
- безвідповідальність власників щодо дотримання ними правил утримання домашніх тварин в населених пунктах та проведення обов’язкової вакцинації тваринам проти сказу.
У Новомосковській районній державній лікарні ветеринарної медицини та всіх її дільничих лікарнях ветеринарної медицини району вакцинація тварин проти сказу здійснюється антирабічною вакциною «Рабістар-ред» та є безкоштовною.
Безпритульні тварини:
- недостатність ресурсів, в першу чергу притулків для перетримки;
- збільшення чисельності через вимушену міграцію громадян країни з початку повномасштабного вторгнення рф за кордон та які покинули своїх тварин напризволяще;
- безвідповідальність власників.
Щоб захистити себе від захворювання, необхідно дотримуватись таких правил:
- дворових собак утримувати у вольєрах, вигулювати на короткому повідку та у намордниках, щорічно робити профілактичні щеплення;
- уникати контактів з бездомними та дикими тваринами;
- вживати заходів з недопущення диких хижих тварин до тваринницьких ферм та інших місць розташування свійських тварин;
- мисливцям та працівникам лісового господарства під час зняття шкіри з вбитих диких тварин користуватися гумовими рукавичками, після чого, не знімаючи їх, вимивати руки у дезінфекційному розчині;
Що ж робити, коли вас покусала тварина?
- рану слід ретельно промити мильним розчином, а краї обробити 70 % розчином спирту або 5 % розчином йоду, накласти стерильну пов’язку;
- своєчасно звернутись по кваліфіковану медичну допомогу для вирішення питання щодо необхідності проведення антирабічних щеплень (щеплення актуальні, коли курс розпочато упродовж перших 14 днів від моменту зараження); перш за все, звернутись до сімейного лікаря за місцем проживання, а при тяжкому випадку викликати негайно швидку допомогу за номером 103;
- під час курсу антирабічних щеплень – не пропускати процедури та не переривати курс, дотримуватись режиму, встановленого лікарем, не вживати алкоголю, уникати переохолоджень та перегрівань;
- тварину, яка завдала ушкоджень людині, НЕ ВБИВАТИ, за нею необхідно спостерігати упродовж 10 діб (при зверненні потерпілого за медичною допомогою лікувальний заклад інформує територіальні установи).
В Новомосковському районі за 12 місяців 2023 року зареєстровано 183 звернення з приводу покусів тваринами, ослинень, подряпин.
Ушкодження постраждалим нанесли наступні види тварин:
- лисиці – 3 (1,6%);
- собаки – 122 (66,7%);
- в тому числі бродячі – 84 (45,9%);
- коти – 39 (21,3%);
- в тому числі бродячі – 30 (16,4,6%);
- сільськогосподарські тварини – 15 (8,2%);
- інші (кролик, білка, щур, їжак)– 4 (2,2%).
У 2023 році антирабічне лікування (постконтактну профілактику) призначено 137 особам, повний курс щеплень отримали 133 особи. Відмовились від введення антирабічної вакцини 4 осіб.
Пам’ятайте, сказ вилікувати не можна, його можна лише попередити.
Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких!