У вересні 2017 року було прийнято Закон України «Про освіту», у січні 2020 року - Закон України «Про повну загальну середню освіту», нормами яких передбачено докорінне реформування системи освіти, що поставило перед освітньою сферою нові завдання.
У результаті реформування система освіти громади має перейти в новий стан, який супроводжуватиметься істотними позитивними змінами в її організації і змісті, відповідатиме вимогам законодавчих нововведень, суспільства, особистісним запитам громадян.
Перш за все реформа освіти в Україні передбачає створення належної мережі шкіл, яка має забезпечити підвищення якості, створення умов для забезпечення територіальної доступності освіти, приведення до законодавчих вимог мережі закладів загальної середньої освіти, підвищення економічної ефективності їх функціонування.
Міністр освіти і науки Оксен Лісовий пояснив цілі реформи:
«Передусім тому, що ми трансформуємо суспільство і перебуваємо у знаковому періоді для нашої країни. Це перехід від суспільства механістичного, авторитарного до вільного й демократичного. Паралельно змінюємо структуру економіки, технологічні уклади. Усе це потребує від нас адекватного середовища для формування людини, яка буде ефективною та щасливою у тому новому світі, за який ми ведемо боротьбу. Старша профільна школа – про свободу вибору для молодих людей і цінність та формування у громадянина суб’єктності. Що раніше дамо дітям свободу та набір інструментів, якими вони управляють, то ефективнішими вони стануть і то краще розвиватимуться».
Нормативне забезпечення реформи:
Стаття 143 Конституції України: Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Стаття 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Стаття 25 Закону України «Про освіту»: Засновник закладу освіти зобов’язаний у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжувати навчання на відповідному рівні освіти.
Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають районні, міські, сільські, селищні ради.
Рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні, сільські ради відповідно до вимог законодавства.
Ліцеї можуть бути утворені та здійснювати освітню діяльність за умови дотримання вимог цього Закону, ліцензійних умов та положення про ліцей, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Під час утворення закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний враховувати вимоги ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти.
Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: Типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.
Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:
початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Початкова школа функціонує як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії.
Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.
За рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти та, як виняток, здобуття початкової освіти.
Стаття 103-2 Бюджетного кодексу України: Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.
Головною метою освітньої галузі Черкаської селищної територіальної громади є забезпечення реалізації права здобувачів освіти на здобуття повної загальної середньої освіти, відродження та примноження інтелектуального потенціалу України, надання можливостей школярам здобути знання понад обов’язковий загальноосвітній рівень, розкриття та сприяння реалізації їх індивідуальних творчих здібностей і обдарувань безпосередньо за місцем проживання. Тому, діяльність всієї освітньої галузі громади спрямована перш за все на стале забезпечення якісної та доступної освіти.
Згідно з підпунктом 13 пункту 3 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про освіту» рішеннями сесії Черкаської селищної ради від 13.07.2021 року №11-11/VIII «Про зміну назви комунального закладу «Черкаський заклад загальної середньої освіти» Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області, затвердження статуту та структури» та №12-11/VIII «Про зміну назви комунального закладу «Гвардійський заклад загальної середньої освіти» Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області, затвердження статуту та структури» назву, установчі документи, структуру та штатну чисельність закладів загальної середньої освіти було приведено у відповідність до чинного законодавства України.
З 2021 року по теперішній час у громаді функціонують Черкаський ліцей та Зарічненський ліцей.
З метою реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти в освітній галузі громади відділом освіти, культури, молоді та спорту Черкаської селищної територіальної ради Самарівського району Дніпропетровської області та робочою групою з вивчення питання формування ефективної мережі закладів загальної середньої освіти Черкаської селищної ради було вжито наступні заходи:
проведено роботу щодо вивчення стану та перспективи мережі ЗЗСО до 2027 року з урахуванням соціально – економічної та демографічної ситуації, а також потреб та інтересів громади;
здійснено аналіз мережі ЗЗСО Черкаської селищної ради Самарівського району Дніпропетровської області, ефективності використання коштів, спрямованих на їх утримання за освітніми індикаторами;
розроблено План формування ефективної мережі ЗЗСО Самарівського району Дніпропетровської області на 2025 – 2027 роки з урахуванням вимог законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», до ліцеїв, безпечного, інклюзивного та цифрового освітнього простору, демографічних показників розвитку, спроможності громади, профілізації старшої профільної школи;
розпочато підготовку до організації та проведення громадського обговорення проекту відповідного рішення Черкаської селищної ради Самарівського району Дніпропетровської області.
Починаючи з 2027 року старша школа має стати трирічною та профільною. На практиці це означає, що після звершення 9-го класу учні зможуть вступити до академічних ліцеїв та самостійно обрати профіль навчання. А також зосередитися на вивченні предметів, необхідних для здобуття фаху.
Міжнародна практика свідчить, що якісне опанування програми старшокласниками займає не менш ніж три роки.
10-й клас - адаптаційний: протягом цього навчального року учні мають визначитися із профілем навчання та завершити загальну підготовку.
А вже в 11-му та 12-му класах учнівська молодь поглиблено вивчатиме профільні предмети чи інтегровані курси й дисципліни, які обиратиме самостійно.
У більшості європейських країн старша школа - це самостійна ланка.
Після закінчення 9-го класу здобувачі освіти можуть продовжити навчання у академічному ліцеї або закладах професійної (професійно – технічної) / фахової передвищої освіти.
Академічні ліцеї:
Готуватимуть учнів до вступу у ЗВО у 10–12-х класах.
В одному ліцеї буде кілька профілів навчання на вибір.
Предмети можна обирати незалежно від профілю - наприклад, поєднувати фізику та філологію, історію та хімію.
Заклади професійної (професійно-технічної) / фахової передвищої освіти:
Тут учні зможуть здобути бажану професію, отримати свідоцтво про повну загальну середню освіту та швидше вийти на ринок праці.
Предмети можна обирати серед тих, що пов’язані з майбутньою професією.
Після закінчення коледжу чи закладу ФПО можна вступити до ЗВО.
Профорієнтація у нинішніх ліцеях буде впроваджуватися з 5-го класу. Учні розмірковуватимуть над своїми сильними сторонами, визначатимуть зони розвитку. Це допоможе зробити вибір подальшого освітнього шляху усвідомленим. І вже після 9-го класу учні впевнено підійдуть до вибору академічного ліцею, професійного коледжу чи закладу фахової передвищої освіти. А ще матимуть розуміння, у якому профілі навчання їм цікавіше.
Але навіть, якщо після 10-го класу до молодої людини прийде усвідомлення, що все пішло не за планом - вона матиме змогу змінити профіль, адже 10-й клас повністю адаптаційний.
Ліцеї формуватимуть профілі, опираючись на три кластери:
STEM,
мовно-літературний,
суспільно-гуманітарний.
Для кожного учня доступні профілі з вказаних кластерів.
Мережа початкових шкіл буде збережена у будь якому разі, адже діти молодшого шкільного віку мають бути ближче до батьків.
Початкова школа функціонує як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії.
Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.
За рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти та, як виняток, здобуття початкової освіти.
Заклад загальної середньої освіти, що здійснює освітню діяльність на декількох рівнях загальної середньої освіти, має тип закладу вищого рівня, на якому провадиться освітня діяльність.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти» до 01 вересня 2027 року для започаткування та проведення освітньої діяльності комунального ліцею Черкаська селищна рада має забезпечити:
функціонування не менше двох класів за трьома профілями навчання на рівні профільної середньої освіти;
функціонування ліцею як окремої юридичної особи, відокремленої від початкової школи та гімназії, крім випадків, визначених цим Законом;
забезпечення здобуття учнями профільної середньої освіти відповідно до профілів навчання з навчальним навантаженням та з можливістю обрання учнями навчальних предметів (інтегрованих курсів, інших освітніх компонентів) в обсягах, що визначаються законодавством;
створення безпечного, інклюзивного та цифрового освітнього середовища відповідно до вимог законодавства;
підвезення (у разі потреби) учнів і педагогічних працівників до закладу освіти (місця навчання, роботи) та у зворотному напрямку до місця проживання (за потреби) на відстань, що визначається законодавством;
забезпечення учасникам освітнього процесу вільного і безоплатного бездротового доступу до мережі Інтернет із характеристиками, що відповідають вимогам законодавства, у приміщеннях закладу освіти;
забезпечення здобувачів освіти харчуванням;
призначення згідно вимог законодавства на посаду директора ліцею та інші дії.
За результатами проведеного аналізу мережі закладів загальної середньої освіти Черкаської селищної ради Самарівського району Дніпропетровської області та враховуючи висновки робочої групи з вивчення питання формування ефективної мережі закладів загальної середньої освіти Черкаської селищної ради наразі проводиться робота з визначення бачення мережі закладів загальної середньої освіти (ліцей та гімназія) у громаді з урахуванням вимог до таких закладів та розглянути шляхи запровадження змін.
В умовах воєнного стану та враховуючи особливість громади, на перспективу після його завершення під час реорганізації необхідно враховувати також міграційні та еміграційні процеси у громаді. Адже внаслідок війни в закладах освіти кількість учнів суттєво зменшилася. Водночас ці діти можуть повернутися назад як невдовзі, так і після закінчення повномасштабної війни. Але, станом на сьогодні у зв’язку недостатньою кількістю здобувачів освіти з 01 вересня 2027 року обидва ліцеї не зможуть функціонувати в статусі ліцеїв через ряд об’єктивних причин, в т.ч., недостатністю контингенту здобувачів освіти.
Тому, враховуючи наявний контингент здобувачів освіти, існує вірогідність функціонування лише 1 ліцею – Зарічненського, який забезпечуватиме здобуття базової середньої освіти та здобуття початкової освіти) та перепрофілювання (зміну типу) Черкаського ліцею на Черкаську гімназію з початковою школою як структурним підрозділом.
Функціонування хоча б одного ліцею в громаді дозволить задовольнити потреби учнів громади у профільній освіті. Заклад працюватиме за академічним спрямуванням - профільним навчанням на основі поєднання змісту освіти, визначеного стандартом профільної середньої освіти, і поглибленого вивчення окремих предметів, з урахуванням здібностей та освітніх потреб здобувачів освіти з орієнтацією на продовження навчання на вищих рівнях освіти. В ньому передбачено здобуття освіти на трьох рівнях: початкова освіта, базова середня освіта та профільна середня освіта. Вибір профілів навчання в ліцеї зумовлений, перш за все, самовизначенням здобувачів освіти, а також кадровими, матеріально-технічними та інформаційними ресурсами.
Весь цей шлях потрібно пройти до протягом 2025 -2026 років. Цьому передує процес проведення громадського обговорення проєкту рішення засновника, яке оприлюднюється не пізніше ніж за 1 рік до винесення на розгляд сесії Черкаської селищної ради Самарівського району Дніпропетровської області.