Щороку 22 січня в день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки Україна відзначає День Соборності. Офіційно це свято встановлене Указом Президента України “Про День соборності України” від 21 січня 1999 року № 42.
Акт Злуки став історичним об’єднанням українських земель в одній державі. Він увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини XIX століття. Це – основоположна віха українського державотворення.
24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України. Його підтримали українці на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991-го. Втім, історики цілком справедливо відзначають, що 24 серпня відбулося відновлення державної незалежності України. Вперше у XX столітті її проголосила Українська Центральна Рада 22 січня 1918 року IV Універсалом. А за рік, 22 січня 1919-го, на Софійському майдані в Києві відбулося об’єднання в одну державу Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки.
Через невдачу Української революції 1917–1921 років державність зберегти не вдалося. Тому у XX столітті українці змушені були продовжувати боротьбу за неї, аж до відновлення незалежності в 1991-му році.
Соборність невіддільна від державності, суверенітету й незалежності народу, які є фундаментом для побудови демократичної держави, запорукою виживання й існування нації.
Ідея соборності була й залишається базовою національною цінністю українців. А нині вона є передумовою успіху нашого спротиву зовнішній агресії.
Сьогодні соборність для України означає деокупацію всіх територій, захоплених ворогом, відновлення єдності з Донеччиною, Луганщиною та Кримом.
Соборність передбачає не лише пам’ять про спільне минуле, а й потребує згуртованої співпраці заради майбутнього. Коли ми, люди з різних регіонів країни, разом працюємо, створюємо знакове й важливе, боремося з окупантами.
Радянська та російська пропаганди завжди нав’язували переконання, що українці діляться на “східняків” і “западенців”. Проте в сучасному спротиві російській агресії ми довели свою згуртованість і спільне прагнення жити у вільній державі, яка сама визначає своє майбутнє. Ця пропаганда зазнала краху.
Українська незалежність понад 100 років тому зазнала поразки від більшовиків, зокрема, через використання ними методів гібридної війни: невизнання своїх військ на території УНР, створення маріонеткових псевдореспублік, підтримку антиукраїнських рухів. А також – через періодичний брак згуртованості в діях, попри спільне бажання українців жити в обʼєднаній державі. Сьогодні російська федерація знову прагне знищити українську державність і окупувати нашу землю. Тож так важливо залишатися монолітними в боротьбі проти ворога.
Нині Україна продовжує боротьбу за незалежність. Тому соборність залишається на порядку денному національних завдань. Цілісність держави буде цілковито відновлена тільки після того, як Україна звільнить усі території, захоплені ворогом.
СОБОРНІСТЬ – МЕТА ПЕРЕМОГИ.
22.01.2023 р. Черкаська територіальна громада разом із усією країною святкує День Соборності України! Цьогоріч слоганом до Дня Соборності України є гасло: «Україна соборна. Разом до Перемоги!».
"Сьогодення диктує свої правила, принципи, режим існування… Попри спротиви та труднощі українці переконливо долають всі перешкоди, боряться за свою свободу, державність та звичне життя. Ця боротьба є прикладом соборності, в якій кожен знає себе, своє коріння і культуру, з інтересом та повагою дивиться на іншого, на його походження та культуру, адже разом МИ складаємо громаду, в якій кожен почувається вільним і щасливим. Співіснування за такими принципами, яке не принижує і не зазіхає, не дискримінує і не окуповує, неухильно шириться світом. Сьогодні яскраво розкрилась ще одна національна риса українців – допомагати один одному та долати разом всі труднощі З відкритим серцем, з вірою в щасливе майбутнє держави та гідне життя процвітаючої, могутньої соборної України зустрічаємо свято Соборності!"
Черкаський селищний голова, Юрій ТАРАН
Відтворюючи процес єднання західної та східної України, працівники виконавчого апарату Черкаської селищної ради взялись за руки, створивши “живий ланцюг”, як це зробили тисячі українців між Києвом та Львовом 21 січня 1990 року, показавши єдність українського народу.
Ідея єдності була і залишається однією з найзаповітніших мрій українців протягом довгих років історії. Наразі ми вкотре доказуємо всьому світові наше право на свободу та незалежність нашої держави.
З нагоди свята в Черкаській територіальній громаді сплановані:
урочистий захід з нагоди Дня Соборності України в будівлі Черкаської селищної ради за участю представників виконавчого органу місцевого самоврядування;
церемонія покладання квітів до пам’ятників, меморіалів, що розташовані на території Черкаської територіальної громади;
урочисті заходи в закладах освіти громади: лекції, класні години, присвячені історії національно-визвольній боротьбі Українського народу в 1917-1921 роках, українського державотворення та інформації про сучасний етап боротьби за незалежність та територіальну цілісність України (проведення передбачено в онлайн режимі).
Черкаський селищний голова Юрій ТАРАН вкотре закликав всіх присутніх на заходах до єдності. Висловив свої сподівання на те, що в єдності дій ми зможемо досягти величної мети – побудови економічно та духовно багатої, вільної й демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки.
Своя незалежна держава – це стрижень, який захищає людину та служить їй. Це найважливіший інструмент досягнення щастя та безпеки спільноти. І дійсно сильною країна є, допоки всі її члени усвідомлюють та пам’ятають – держава є цінністю вищого порядку лише тією мірою, якою вона причетна і служить втіленню універсальних цінностей!
Зі святом, дорогі українці!
Зі святом, Черкаська територіальна громада!