За даними ООН, близько 4-х мільйонів українських жінок страждають від насилля в родинах щорічно. І тільки 10-15% звертаються по допомогу.
В Україні від домашнього насилля у рік гине приблизно 600 жінок.
Куди звертатися за допомогою, якщо стали жертвою домашнього насильства?
Як же протидіяти насиллю та боротися з "культурою насильства"?
Перш за все, якщо ви стали жертвою – маєте зателефонувати до Національної Поліції, звернутися до Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді або зв'язатися з громадською організацією Ла Страда-Україна/La Strada-Ukraine, адже в цих установах працюють фахівці, які можуть вам допомогти. Також є програма "Розірви коло", де вам можуть надати всю необхідну інформацію про те, як покроково діяти у разі насилля над вами.
Не закривайте очі, якщо стали свідками домашнього насилля! В такому випадку ви теж можете звернутися до вищезгаданих установ, отримати інструкцію як діяти та поговорити з потерпілою/потерпілим, надати їм тим самим допомогу і навіть врятувати життя.
Говоріть про це! Говоріть з колегами, друзями, родиною, і особливо з дітьми про те, як протидіяти насиллю, як не здійснювати його проти інших осіб. Розповідайте про те що це протиправна дія, яка завдає шкоди здоров'ю, психічному стану та загрожує життю. Можете писати про це у соціальних мережах, щоб донести думку щодо протидії та боротьбі з гендерно-обумовленим насиллям. Якщо ви фахівець в цій темі, то проводьте тренінги, семінари, круглі столи, конференції.
Якщо у вас є всі можливості — станьте лідеркою чи лідером для тих жінок/чоловіків, які стали жертвами фізичного, психологічного чи економічного насилля. Підтримуйте їх, інформувати про способи розв'язання цієї проблеми. Головне ніколи не тиснути на таких осіб, адже варто розуміти, що вийти з токсичних відносин насправді дуже складно. Тому потрібні час і терпіння, аби донести до жертв необхідність залишити партнера, який загрожує їм.
Що робити чоловікам?
Чоловік в першу чергу прислухається до чоловіка. Маємо розуміти, що чоловіки можуть підтримати жінок у цій боротьбі. Говоріть чесно зі своїми друзями та родиною про вашу владу та привілеї та про те, як дискримінація/гендерно-обумовлене насилля випливає на вас, вашу сім'ю та вашу громаду.
Використовуйте своє становище для поширення цінностей ґендерної рівності. Розпізнавайте та запобігайте нерівності на робочому місці, говоріть з керівництвом та колегами про те, що їхня поведінка шкодить.
Приєднуйтесь до рухів за права жінок. Наприклад, зараз ви можете написати історію про те як стали свідком насилля, як ви протидієте йому, чому, на вашу думку, гендерна рівність важлива, а захист жінок у їхній нелегкій боротьбі — обов'язок кожного чоловіка, який цінує тих, то навколо них.
Насильство може бути економічним, сексуальним, фізичним, психологічним. І аби подолати будь-яку з його форм, варто почати говорити та звертатися по допомогу. Для постраждалих це непростий крок, часом вони зважуються на це роками. Тож, якщо у вашому оточенні є такі люди — підтримайте їх. Насильство не повинно залишатися за зачиненими дверима на перший погляд безпечного дому. Аб'юзери не зупиняються після щирого каяття, а продовжують вчиняти насильство.
Перша леді країни Олена Зеленська презентувала також мобільний застосунок для жінок, що потерпають від домашнього насильства. Сама програмка буде непомітною для кривдника. Про це йдеться на офіційній сторінці Олени Зеленської у фейсбуці.
Зазначається, що тривожна кнопка має вигляд нейтральної іконки на екрані. Її у момент небезпеки можна швидко натиснути і таким чином викликати поліцію. Правоохоронці зможуть визначити перебування постраждалої завдяки геолокації.
Назву додатка не розголошують, аби про нього не знали потенційні кривдники.
Ті, хто потерпає від насилля, можуть задзвонити на гарячу лінію 116 123 та отримати всю інформацію про програму та завантажити її. Також можна написати в особисті повідомлення сторінки інформаційної кампанії "Розірви коло".
Застосунок презентували разом із Міністерством внутрішніх справ України, Національної поліції України, Фонду Народонаселення ООН в Україні - UNFPA Ukraine та за підтримки Посольства Великої Британії.
“Розказати про насильство буває дуже складно, страшно і соромно! Людина, яка страждає від насильства, може бути твоєю подругою, другом, сестрою, братом, колегою, клієнткою. Покажи їм, мобільний застосунок, довірся!. Нагадай їм, що вони цінні і потрібні, що вони варті щастя і найкращого ставлення!”