Види та порядок використання засобів індивідуального захисту
Управління цивільного захисту, опубліковано 07 вересня 2022 року о 16:10

Вперше засоби індивідуального захисту органів дихання з'явились у 1915 році і мали вигляд марлевих пов'язок, зволожених водними розчинами гіпосульфіту і соди для захисту від хлору.

З появою нових отруйних речовин: фосгену, хлорпікрину та інших, до складу рецептури для зволожування пов'язок-протигазів почали додавати гліцерин, розчин поташу, оцтовокислого калію та інші, а кількість шарів марлі доходила до декількох десятків. У тому ж році був створений перший протигаз. У подальшому протигази такого типу були доповнені протиаерозольним фільтром. Дещо пізніше до складу їх почали вводити різноманітні каталізатори хімічних реакцій нейтралізації отруйних речовин.

Протигази - засоби захисту органів дихання, обличчя і очей людини від шкідливих речовин, що знаходяться в атмосфері у вигляді парів, газів і аерозолів. В залежності від принципу дії розрізняють фільтруючі та ізолюючі протигази.

Засоби захисту органів дихання фільтруючого дії – це протигази і респіратори, що забезпечують захист в умовах достатнього вмісту вільного кисню в повітрі (не менше 17%) і обмеженого вмісту шкідливих речовин. Вони знаходять широке застосування як найбільш доступні, прості та надійні в експлуатації.

Респіратори являють собою полегшений засіб захисту органів дихання від шкідливих газів, парів, аерозолів і пилу. Їх широко застосовують в шахтах, на рудниках, на хімічно шкідливих і запилених підприємствах, при роботі з добривами та отрутохімікатами в сільському господарстві, а також під час всесвітньої пандемії спричиненої поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19. Ними користуються на АЕС, при зачистці окалини на металургійних підприємствах, при фарбувальних та інших роботах.

Очищення повітря від шкідливих домішок при диханні здійснюється за рахунок фізико-хімічних процесів (адсорбції, хемосорбції і каталізу), а від аерозольних домішок – шляхом фільтрації через волокнисті матеріали.

Засоби індивідуального захисту органів дихання ізолюючого типу здатні забезпечувати органи дихання людини необхідною кількістю свіжого повітря незалежно від складу навколишньої атмосфери. Використовуються для захисту рятувальників від високих концентрацій парів НХР, а також в умовах високої димозагазованої атмосфери після пожеж, вибухів і тління речовин. Вони застосовуються, коли склад і концентрація речовин невідомі, вмісту вільного кисню в повітрі менше 16% (об’ємної частки), коли час захисної дії інших засобів індивідуального захисту органів дихання недостатній для виконання завдань у зоні зараження.

Основні критерії вибору засобів індивідуального захисту органів дихання:

Застосовуються лише засоби індивідуального захисту органів дихання, які пройшли процедуру оцінки відповідності та мають відповідні документи.

З метою підтвердження безпеки для здоров'я людини вони також повинні мати висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

При виборі типу і класу засобів індивідуального захисту органів дихання мають враховуватись такі критерії (фактори):

  • об'ємна частка кисню, склад і концентрація шкідливих речовин у повітрі робочої зони;
  • мікрокліматичні умови і важкість виконуваної роботи;

- призначення, захисні та експлуатаційні властивості засобів індивідуального захисту органів дихання.


Засоби захисту шкіри.

Звичайні засоби захисту шкіри – це предмети одягу та взуття, робочий одяг (спецодяг), що можуть бути у кожної людини. До ізолюючих засобів захисту шкіри належать: захисний комбінезон (костюм); легкий захисний костюм Л-1; загальновійськовий захисний комплект.

До найпростіших засобів захисту шкіри є одяг з грубої тканини – плащ, спецівка, чоботи чи черевики, гумові рукавиці та медична маска. Вони захищають від радіоактивного пилу і бактеріальних засобів, а також нетривалий час від сильнодіючих отруйних речовин та отруйних речовин. Переваги - при відсутності промислових зразків продукції, а також в екстрених ситуаціях можуть виявитися дуже корисними. Недоліки - носять допоміжний характер, можуть використовуватися лише короткочасно, не захищають від високих концентрацій сильнодіючих отруйних речовин.



Завідувач Навчально-консультаційного пункту у м. Новомосковську Владислав БОВА

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux