Прокурори Спеціалізованої екологічної прокуратури (СЕП) протягом минулого року продовжували ефективно виконувати свої обов'язки щодо виявлення, припинення та розслідування фактів порушення вимог законодавства у сфері довкілля.
Впродовж 2023 року зареєстровано 8139 кримінальних правопорушень, до суду скеровано 1874 обвинувальних акти, що на 21% більше ніж у 2022 році (1547). Зокрема, скеровано до суду 105 правопорушень за фактами корупційних злочинів, ще 42 - за фактами вчинення злочину організованими групами.
За вказаними кримінальними провадженнями встановлено збитків на суму 2,3 млрд грн, з яких відшкодовано 851 млн грн. Також заявлено позовів на понад 1,1 млрд грн та накладено арешт на майно на суму 1,7 млрд грн.
У представницькій діяльності особлива увага була зосереджена на захисті та поверненні у державну власність земель природоохоронного призначення. За принципової позиції прокурорів до державної власності повернуто та попереджено незаконне використання понад 41 тис га земель. Це у понад 15 разів вище показника 2022 року (2,6 тис га).
Загалом у сфері охорони навколишнього природного середовища прокурорами СЕП пред'явлено до суду 1012 позовів, що майже на 27% більше, ніж у 2022 році. 866 позовів цієї категорії задоволено судом.
На суму 42,7 млрд грн забезпечено реальне виконання судових рішень, ухвалених за позовами органів прокуратури, що у понад 19 разів більше, ніж у 2022 році (2,2 млрд грн).
В ЗВ’ЯЗКУ З ЦИМ ПРОСИМО ДОТРИМУВАТИСЬ ПРИРОДООХОРОННЕ ЗАКОНОДАВСТВО!
Наразі в Україні існує дисциплінарна, адміністративна, цивільна і кримінальна відповідальність за порушення екологічного законодавства, про що вказано у статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища". (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1264-12#Text )
Проблеми екологічного характеру та безпеки мають своє відображення у діючому законодавстві України. Так, в основному законі держави – Конституції України визначені права людини на безпечне для життя і здоров’я довкілля.
З кожним роком число екологічних злочинів та інших правопорушень збільшується. Вони все більше впливають на стан громадської безпеки, в ряді регіонів виступають чинником політичної та екологічної дестабілізації.
Екологічні злочини завдають шкоди не тільки економіці країни, а й підривають самі біологічні основи існування людини.
Підсумовуючи вищенаведене, можемо зробити висновки, що для ефективної боротьби зі злочинами проти екологічної безпеки потрібно дотримуватись простих правил щодо збереження навколишнього середовища, недопущення правопорушень з боку благоустрою мешканців Черкаської селищної територіальної громади.
Кожен з нас може змінити свій спосіб життя, щоб допомогти природі. Почати можна з малого, поступово переходячи до більш серйозних кроків, і ви внесете свій внесок у спільну справу – захист навколишнього середовища. Зверніть увагу на свій будинок і повсякденні звички. Поділіться своїми знаннями з оточуючими.
Ми можемо жити в злагоді з природою й повинні захистити нашу планету - наш спільний дім.